Referat, comentariu, eseu, proiect, lucrare bacalaureat, liceu si facultate
Top referateAdmitereTesteUtileContact
      
    

 


Ultimele referate adaugate

Adauga referat - poti sa ne ajuti cu un referat?

Politica de confidentialitate




loading...


Ultimele referate descarcare de pe site
  CREDITUL IPOTECAR PENTRU INVESTITII IMOBILIARE (economie)
  Comertul cu amanuntul (economie)
  IDENTIFICAREA CRIMINALISTICA (drept)
  Mecanismul motor, Biela, organe mobile proiect (diverse)
  O scrisoare pierduta (romana)
  O scrisoare pierduta (romana)
  Ion DRUTA (romana)
  COMPORTAMENT PROSOCIAL-COMPORTAMENT ANTISOCIAL (psihologie)
  COMPORTAMENT PROSOCIAL-COMPORTAMENT ANTISOCIAL (psihologie)
  Starea civila (geografie)
 

Ultimele referate cautate in site
   domnisoara hus
   legume
    istoria unui galban
   metanol
   recapitulare
   profitul
   caract
   comentariu liric
   radiolocatia
   praslea cel voinic si merele da aur
 
despre:
 
DUBLIN
Vizite: ? Nota: ? Ce reprezinta? Intrebari si raspunsuri
 
e6l2lj
Located in
Ireland
Also known as
Baile Atha Cliath
Population
953,000 (1996)

Dublin, the capital of Ireland, is called Baile Atha Cliath in Gaelic, which means “Town of the Hurdle Ford.” Earliest accounts of the city go back to AD 140, when Ptolemy, the geographer, called it Eblana.

The River Liffey flows through the city into Dublin Bay. On the south side of the river are many of the city’s finest Georgian streets and squares and most of its best-known buildings. These include Trinity College, the Bank of Ireland, Dublin Castle, the National Museum, the National Gallery, Leinster House, and the seat of both houses of parliament, the Dail and the Seanad. Two important cathedrals are in Dublin—Christ Church Cathedral and Saint Patrick's Cathedral, which is famous for its connections with writer Jonathan Swift.

On the north side of the river, buildings of interest include the Custom House and the Four Courts, which houses the country’s high courts. The General Post Office is on O’Connell Street, where the republic was proclaimed during the 1916 uprising. In the west of the city is Phoenix Park, which contains the Zoological Gardens and the president’s residence.

Dublin is Ireland’s principal commercial city and its most important seaport. Industries include aviation engineering, electronics and software, printing, and pharmaceuticals, with many small factories located on the city’s outskirts. In recent years, increasing emphasis has been put on developing Dublin as a center for distribution, finance, and other services.



loading...




Comentarii:

Nu ai gasit ce cautai? Crezi ca ceva ne lipseste? Lasa-ti comentariul si incercam sa te ajutam.
Esti satisfacut de calitarea acestui referat, eseu, cometariu? Apreciem aprecierile voastre.

Nume (obligatoriu):

Email (obligatoriu, nu va fi publicat):

Site URL (optional):


Comentariile tale: (NO HTML)


Noteaza referatul:
In prezent referatul este notat cu: ? (media unui numar de ? de note primite).

2345678910

 
Copyright 2005 - 2020 | Trimite referat | Harta site | Adauga in favorite